Dzień dwunasty–książka najbardziej podobna do twojego życia

Przepraszam, jeśli patetycznie, ale ciężko jest wybrać książkę, która jest przynajmniej trochę podobna do mojego życia. Jednak po wahaniach i przemyśleniach mój wybór padł na “Cudzoziemkę” Marii Kuncewiczowej. Jedna z moich ulubionych szkolnych lektur (brzmi całkiem jak słodka sól czy sucha woda). Czemu “Cudzoziemka” pasuje najbardziej? Przez kilka lat mieszkałam u dziadków na wsi, później mieszkałam w Warszawie, w której zakochałam się bez pamięci. A jeszcze później przeprowadziliśmy się tu – na religijne południe. Nie czuję się tu “jak u mamy w domu”, a stwierdzenia, że “przywyknę” od początku, czyli już od  9 lat, do mnie nie przemawiały. Czuję się tu obco. I nic ani nikt nie jest w stanie tego zmienić.

images

Reklamy

4 myśli na temat “Dzień dwunasty–książka najbardziej podobna do twojego życia

  1. „Cudzoziemka” jest cudowna, tak samo jak i wiele innych książek, które mają nieszczęście być lekturami szkolnymi ;] Biedne książki, mają taki zły PR!

      1. Ogólnie podejście nauczycieli-polonistów jest mętne. Żaden nie postawi sprawy wprost – nikt nie powie, że nie zmusza się uczniów do tego, żeby wszystko im się koniecznie podobało i żeby koniecznie stwierdzili, że Słowacki wielkim poetą był, tylko że w skład tak zwanego wykształcenia ogólnego wchodzi znajomość pewnych tekstów kultury i lipą jest ich nie znać. Chociaż teraz to i tak pewnie wiele nie da, skoro przyznawanie się do nieczytania i ignorancji w wielu dziedzinach nie jest piętnowane, a nagradzane gromkim HEHEHEHE kumpli z móżdżkami rozmiaru orzeszka.
        (rozwlekły komentarz przyszłej-niedoszłej nauczycielki, proszę o wybaczenie)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s